
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 22 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 8 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Max Output Current | 8 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Quiescent Current | 320 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 22 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 420 µA |
| Efficiency | 91 % |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Duty Cycle | 45 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 704
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78365
Ext.Price$0.78365
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78365 | $0.78365 |
| 10 | $0.62755 | $6.27550 |
| 25 | $0.56434 | $14.10850 |
| 50 | $0.50750 | $25.37500 |
| 100 | $0.45639 | $45.63900 |
| 300 | $0.43284 | $129.85200 |
| 500 | $0.41050 | $205.25000 |
| 1000 | $0.38596 | $385.96000 |
